Wspierający Uniwersytet zaprasza na #12 odcinek podcastu.
Dzisiejszy odcinek poświęcony jest bardzo trudnemu, ale i ważnemu tematowi: "W jaki sposób my dorośli możemy eliminować ryzyko zachowań samobójczych dzieci i młodzieży".
Odpowiemy na pytania:
- Co jest przyczyną tych zachowań?
- Czy my dorośli możemy skutecznie pomagać dzieciom i młodzieży, czy też możemy się jedynie o nich bać?
W ten ważny temat wprowadzi nas Pan dr hab. Jacek Szczepkowski, prof. UKW, zatrudniony na Wydziale Pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
Pan Profesor jest terapeutą, trenerem i superwizorem PSR/TSR (PSTTSR), certyfikowanym specjalistą psychoterapii uzależnień, członkiem European Brief Therapy Association.
Ma w dorobku książki, artykuły i opracowania dotyczące metodyki terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach (m.in. Terapia młodzieży z problemem narkotykowym. Podejście Skoncentrowane na Rozwiązaniach (2007); Praca Socjalna. Podejście Skoncentrowane na Rozwiązaniach (Toruń, 2010); Resocjalizacja młodzieży uzależnionej oparta na potencjałach. W poszukiwaniu rozwiązań instytucjonalnych (Toruń, 2016)).
Jest założycielem i wieloletnim kierownikiem Całodobowego Młodzieżowego Oddziału Leczenia Uzależnień – pierwszego w Polsce stacjonarnego ośrodka dla osób uzależnionych pracującego w oparciu o TSR (2002-2021).
Zainteresowania naukowe:
- podejście skoncentrowane na rozwiązaniach jako specyficzny model pomocowy i możliwości jego implementacji w różnych obszarach praktyki resocjalizacyjnej, wychowawczej i edukacyjnej,
- uzależnienia chemiczne i behawioralne z perspektywy paradygmatu niemedycznego,
- postawy zdrowotne młodzieży i ich uwarunkowania środowiskowe w dobie zmieniającej się rzeczywistości społecznej.
Prywatnie uwielbia żeglarstwo, turystykę górską, sport i… ogrodnictwo.
Zapraszamy do dzielenia się z nami Państwa uwagami, komentarzami i opiniami pod adresem e-mail: podcasty@ukw.edu.pl
Możecie nas Państwo znaleźć na kanałach: Spotify, Podcasty Google, Podcasty Apple, YouTube, Anchor itp.